High Achievers

Each year, AMEB SA & NT celebrates achievement across all the syllabuses. Up to 50 prizes are awarded, Diplomas are conferred, and presentations are made to those who have completed their Certificate qualifications.

student holding ameb prize certificate

Browse through previous high achievers below, by year.

Diploma and Certificate graduates

  • 2021

    Name 2021 Diploma
    * denotes With Distinction
    Paula Custodio AMusA Flute*
    Jacqueline Gilbert AMusA Piano
    Julie Guo AMusA Piano
    Alindia Liu AMusA Piano
    Xinyi Luo AMusA Piano
    Guanhong Peng AMusA Piano
    Xinran Shu AMusA Piano
    Jonathan Wong AMusA Piano
    Zakelli Xie AMusA Piano
    James Yip AMusA Piano
    Georgia Zhang AMusA Piano
    Erna Berberyan AMusA Singing
    Sterling Rieck AMusA Viola
    Dinih Huang AMusA Violin
    Jude Owens-Fleetwood AMusA Violin
    Marlon Kha LMusA Clarinet
    David Gigger LMusA Organ
    Belinda Ong LMusA Piano
    Hannah Wang LMusA Piano*
    Matt Jorgensen LRSL Level 6 Professional Diploma (Teaching)
  • 2020

    Name 2020 Diploma
    * denotes With Distinction
    Theo Tran AMusA Cello
    Caleb Zachary Christian AMusA Cello
    Marlon Kha AMusA Clarinet
    Aleisha Ricketts AMusA Flute*
    Alieysha Dulcie Nicholls AMusA Musical Theatre
    Jacob Wilson AMusA Piano
    Mitchell Lloyd AMusA Piano
    Juntian Zheng AMusA Piano
    Samantha Li AMusA Piano
    Alexander Thomas Forbes AMusA Piano
    Jasmine Milton AMusA Violin
    Haneulle Lovell AMusA Violin*
    Matt Jorgensen DipRSL Bass Level 4
    Oska Kumnick LRSL Electric Guitar Level 6*
  • 2019

    Name 2019 Diploma
    (* denotes With Distinction)
    Lewis Michael Blanchard AMusA Clarinet
    Jenny Hu AMusA Flute *
    Ryan David Taylor AMusA Piano
    Joseph Yuan AMusA Piano
    Eric Makoto Chen AMusA Piano
    Hannah Yun Ying Wang AMusA Piano*
    Alannah Le Pham AMusA Saxophone
    Sarah Morgan Downs AMusA Singing
    Gina Xujing Wang AMusA Violin
    Daisy Elliott AMusA Violin
    Eric Makoto Chen AMusA Violin
    Cheri Wong AMusA Violin*
    Robert Matthews Wallace LMusA Violin
    James Alistair Monro LMusA Cello
    Simon Do Associate in Professional Communication (APCA)
    Luke Bevis Ridley Rockschool Bass (Level 4) DipRSL
    Jacob Schilling Rockschool Drums (Level 4) DipRSL
    Oska Kumnick Rockschool Guitar (Level 4) DipRSL
    Matt Jorgensen Rockschool Vocals (Level 4) DipRSL
  • 2018

    Name 2018 Diploma
    (* denotes With Distinction)
    Emma Rosemarie Smith AMusA Accordion Stradella*
    James Alistair Monro AMusA Cello
    Margaret Alexandra Carney AMusA Cello
    Jack Benjamin Overall AMusA Cello
    Sarah Ruth Leard AMusA Flute
    Selina Linh-Thao Tran AMusA Piano
    Jillian Tan AMusA Piano
    Xizi Wang AMusA Piano
    Brendan Qin Hui Lu AMusA Piano
    David Martin Goodwin AMusA Piano
    Caleb Edward Lavery-Brook LMusA Classical Guitar
    Frederic Roland Mark Joyner LMusA Theory of Music (Orchestration & Arrangement)
    Kelli Ritson ADPA Performer
    Georgia Helen Broomhall ADPA Teacher

Award and Prize recipients

  • 2021

    Prize 2021 Recipient
    AMEB & AGSA Student Collaborative Pianist Award Theo Tran
    AMEB Grade 2 Brass ABODA Prize Peter Harvey
    AMEB Grade 2 String Performance AUSTA Prize Anna Luo
    AMEB Grade 2 Woodwind ABODA Prize Oliver Durkin
    Associate Prize Paula Custodio
    AUSTA String Award Sterling Rieck
    Cello Grade 5 Prize Annabelle Tan
    Classical Guitar Grade 4 Prize Raghav Saim
    Classical Guitar Grade 8 Prize Giulio Mucci
    David Merchant Prize Lanah Baker
    Flute Grade 6 Prize Yuno Sakabe
    George Pearce Memorial Award Ella Ma
    Grade 7 (for Leisure) Scholarship Yuhui Jian
    Grade 7 (Traditional) Scholarship Riki Goble
    Horn Grade 7 Prize Matilda Chu
    Jean Adelaide Madeline Dent Prize Jude Owens-Fleetwood
    Licentiate Prize Hannah Wang
    Musical Theatre Grade 5 Prize Joey Haenen
    Musical Theatre Grade 6 Prize Charlotte Lawrence
    Oboe Grade 5 Prize Ulani Rangai
    Piano Certificate of Performance Prize Kostas Tsekouras
    Piano Grade 4 Prize Aaron Liu
    Piano Grade 5 Prize Melson Shi
    Piano Grade 6 Prize Josephine Moore
    Piano Grade 7 Prize Haoyu Yan
    Piano Grade 8 Prize Jerrie Wu
    Rockschool Drums Grade 4 Prize Callan Threadgold
    Rockschool Drums Grade 6 Prize Freya Copeman
    Rockschool Vocals Grade 5 Prize Megan Thompson
    Rockschool Vocals Grade 8 Prize Maixence Williams
    Saxophone Certificate of Performance Prize Liliya Steel
    Saxophone Grade 4 Prize Jaihui Zhang
    Saxophone Grade 5 Prize Sonali Jesudason
    Saxophone Grade 6 Prize Ava Thomson
    Saxophone Grade 8 Prize Johnny Turner
    Speech & Performance Grade 5 Prize Alexandra Pink
    Speech & Performance Grade 6 Prize Lauren Agnew
    Thelma Dent AMEB Prize Kathleen Lawler
    Theory of Music Grade 4 Prize

    Jonathan Harris

    Frank Shen

    Theory of Music Grade 5 Prize Jackson Mickley
    Trumpet Grade 6 Prize Marco Rugari
    Viola Grade 8 Prize Lanlang Xu
    Violin Certificate of Performance Prize Jeanne Lombard
    Violin Grade 4 Prize Lucas Truong
    Violin Grade 5 Prize Lucas Chung
    Violin Grade 6 Prize Gigi Osborn
    Violin Grade 8 Prize Ubonwan (Lily) Hewlett
    Voice & Communication Certificate Prize Ava Battiston

     

    Many thanks to the music retail sponsors for 2021 grade prizes:

    PianoMax, Size Music, Presto Music, Print Music Works, Winston Music and Derringers.

  • 2020

    Prize 2020 Recipient
    AMEB & AGSA Student Collaborative Pianist Award Teresa Kennedy
    AMEB Grade 2 Brass ABODA Prize Marco Rugari
    AMEB Grade 2 String Performance AUSTA Prize William Russo
    AMEB Grade 2 Woodwind ABODA Prize Isabella Little
    AUSTA String Award Caleb Christian
    Cello Certificate of Performance Prize Isabelle Yu
    Cello Grade 6 Prize Jasmin Baker
    Clarinet Grade 4 Prize Tian (Audrey) Ming
    Classical Guitar Grade 7 Prize Giulio Mucci
    David Merchant Prize Zitong Wang
    Flute Grade 4 Prize Lily Johnson
    George Pearce Memorial Award Xiaoyu Tan
    Grade 7 (for Leisure) Scholarship Jennifer Ngo
    Grade 7 Scholarship Jade Elsdon
    Jean Adelaide Madeline Dent Prize Haneulle Lovell
    Licentiate Prize Lauren Borg
    Musical Theatre Grade 4 Prize Zara Hower
    Musicianship Grade 4 Prize Samantha Brookman
    Musicianship Grade 5 Prize Franz Antenor
    Oboe Grade 8 Prize Jade Elsdon
    Piano For Leisure Grade 4 Prize Caydence Bussenschutt
    Piano For Leisure Grade 5 Prize Andrea Duff
    Piano for Leisure Grade 6 Prize Kate Todd
    Piano for Leisure Grade 7 Prize Skye Symonds
    Piano For Leisure Grade 8 Prize Ethan Li
    Piano Grade 4 Prize Jacob Christou
    Piano Grade 5 Prize Ryan Nie
    Piano Grade 6 Prize Abby Yang
    Piano Grade 7 Prize Victoria Phan
    Piano Grade 8 Prize Tobias Lloyd
    Rockschool Bass Guitar Grade 6 Prize Angus Holmes
    Rockschool Drums Grade 5 Prize Jacob Thomas
    Rockschool Drums Grade 8 Prize Liam Neagle
    Rockschool Vocals Grade 7 Prize Maixence Williams
    Saxophone Grade 4 Prize Phoebe Koh
    Saxophone Grade 5 Prize Ava Thomson
    Singing Certificate of Performance Prize Leah McGeorge
    Singing for Leisure Grade 4 Prize William Heuzenroeder
    Singing Grade 4 Prize Max Junge
    Singing Grade 6 Prize Trishna Menon
    Speech & Performance Grade 6 Prize Mia Ferraretto
    Speech & Performance Grade 8 Prize Kara Jenkins
    Thelma Dent AMEB Prize Tobias Lloyd
    Theory of Music Grade 4 Prize David Zhang
    Theory of Music Grade 5 Prize Kristopher Man
    Trombone Grade 4 Prize Binh Le
    Trombone Grade 8 Prize Archer Bryett
    Viola Grade 5 Prize Binh Le
    Viola Grade 8 Prize Sterling Rieck
    Violin Grade 4 Prize Aiyana Ishino
    Violin Grade 5 Prize Sarah Gomez
    Violin Grade 6 Prize Hannah Gomez
    Violin Grade 7 Prize Lily Hewlett
    Violin Grade 8 Prize Jude Owens-Fleetwood
    Voice & Communication Grade 4 Prize Jenna Agnew
  • 2019

    Prize 2019 Recipient
    Associate Prize Blanchard, Lewis Michael
    AUSTA String Award Monro, James Alistair (Cello LMusA)
    Eva Lines Memorial Prize Loveday, Lillian Jaye
    David Merchant Prize Goh, Shanna 
    George Pearce Memorial Award Wong, Royce Keane
    Jean Adelaide Madeline Dent Scholarship Wong, Cheri
    Thelma Dent AMEB Piano Scholarship Tsagareli, Irakli George
    7th Grade Scholarship Classical Kennedy, Teresa Evelyn
    7th Grade Scholarship for Leisure Au, Hubert Wing Hok
    ABODA Brass Prize Mitchell, Will
    ABODA Woodwind Prize Mah, Sarah Le-Fei
    AUSTA Grade 2 Strings Prize Siow, Jonathan
    Piano Certificate of Performance Forbes, Alexander Thomas
    Piano Eighth Grade Black, Edmund Robert Tadeusz
    Piano Seventh Guo, Jinghan Julie
    Piano Sixth               Tan, Xiaoyu 
    Piano Fifth                 Truong, Lucas 
    Piano Fourth      Yen, Eva Keqing
    Piano for leisure Eighth Wang, Bill Minghao
    Piano for Leisure Seventh Zorzi, Jordan 
    Piano for Leisure Sixth Baylas, Yzzamin Loriel
    Piano for Leisure Fifth Williams, Callum
    Piano for Leisure Fourth Marton, Olivia Anne
    Violin Certificate of Performance Huang, Dinih 
    Violin Seventh Lombard, Jeanne Mignonne
    Violin Sixth Hewlett, Ubonwan (Lily) Yothakaree
    Violin Fifth Kennedy, Alanna Marise
    Viola  Seventh Tan, Justine
    Cello Eighth Christian, Caleb Zachary
    Cello Fourth Strelan, Samuel Isaac
    Flute Fifth Boffa, Nicholas Morrish
    Clarinet Seventh Challender, Claire Elizabeth
    Clarinet Sixth Little, Caitlin Alice
    Bassoon Grade 4 McBride, Angus Charles
    Saxophone Grade 4 Katz, Fallon 
    Saxophone Grade 6 Steel, Liliya Grace Belej
    Trumpet Grade 5 Williams, Loyd Ciuk
    Trumpet Grade 7 Taylor, Liam Oliver
    Singing Fourth Pett, Rupert 
    Singing Sixth Loveday, Lillian Jaye
    Singing Certificate of Performance Heath, Zoe Belinda
    Musical Theatre Grade 4 Goodburn, Aliyah 
    Speech and Performance Sixth Nicholson, Ania 
    Speech and Performance Fifth Singhal, Gunin 
    Voice and Communication Fifth Bogdan, Anna 
    Rockschool Vocals Grade 4  Thomson, Danielle
    Rockschool Drums Grade 4 Freeman, Mia
    Rockschool Drums Grade 8 Vanderzon, Luke Christopher
    Rockschool Electric Guitar Dip Level 6  Kumnick, Oska 
    Theory of Music Grade 4 Forbes, Alexander Thomas
    Musicianship Grade 4 Pham, Amy My-An
    Musicianship Grade 5 Kha, Marlon
    Music Craft Grade 4 Monro, Alexander Henry
  • 2018

    Prize 2018 Recipient
    7th Grade Scholarship Classical Theo Tran
    7th Grade Scholarship for Leisure Elizabeth Phan
    AMEB Student Accompanist Award Elijah John Shepherd
    Chopin Prize
    (Grade 7 prize only offered in 2018)
    Eric Deng
    Licentiate Prize Brandon Lorenz Bartholomeusz
    Associate Prize Emma Rosemarie Smith
    Eva Lines Memorial Prize Tabitha Grace Zdanowicz
    Thelma Dent AMEB Piano Scholarship Alexander Thomas Forbes
    George Pearce Memorial Award Odette Biggs
    David Merchant Prize Royce Keane Wong
    ABODA Brass Prize Marco Rugari
    ABODA Woodwind Prize James Bowen
    AUSTA Grade 2 Strings Prize Siobhan Alexis Tsang
    Piano Eighth Grade William Joel Matthew Quinn Rompis
    Piano Seventh Jasmine Diem Huong Do
    Piano Sixth               Kathleen Emily Lawler
    Piano Fifth                 ames David Skelton
    Piano Fourth      Thuy-An Banh
    Piano for Leisure Seventh Brontë Jennifer Marie Fitzgibbons
    Piano for Leisure Sixth Ty Robinson
    Piano for Leisure Fifth Victoria Nguyen Thanh Phan
    Piano for Leisure Fourth Sarah Le-Fei Mah
    Violin Seventh Bobby Zeng
    Violin Sixth Karmen Divia Tang
    Violin Fourth Alanna Marise Kennedy
    Viola Eighth Timothy Rajan Naylor
    Viola  Seventh Samvel Maruke Berberyan
    Cello Eighth Isabelle Sing Shian Yu
    Cello Sixth Rafael Inigo Cabaddu Velasco
    Double Bass Sixth Lyora Yng Lee
    Classical Guitar LMusA Caleb Lavery-Brook
    Classical Guitar Sxith Kalarni Leonard-Down
    Flute Seventh Gemma Vice
    Flute Sixth Jessica Sallis
    Clarinet Cert of Perf Lewis Michael Blanchard
    Clarinet Eighth Tikva Barton
    Clarinet Sixth Madeline Elise Clegg
    Sax Cert of Perf Williams, Eton Ciuk
    Saxophone Eighth Blake Andrew Dutschke Lindner
    Oboe Sixth Lara Kayla Berberyan
    Trumpet Seventh Patrick John Squire
    Singing Fifth Georgina Louise Gross
    Singing Fourth Jules Sheedy  
    Drama and Performance Sixth Kiara Hamilton-Smith
    Drama and Performance Fourth Mia Charlotte Ferraretto
    Voice and Communication Fourth Thinesa Lakni Jayalath
    Theory Fourth William Patrick Madden
    Rockschool Grade 6 Drums Liam Neagle
  • 2017 and prior