Skip to content

The University Doctoral Research Medals

Established in 2009, the first medals were awarded at the 2010 Graduation Ceremonies.

Selection Process

At the end of each year, the Adelaide Graduate Centre prepares a short-list of candidates for doctoral medal consideration based on predetermined eligibility criteria. Learn more

Previous Winners

For each Faculty, the Adelaide Graduate Centre prepares a short-list of candidates. With reference to the materials provided, Executive Deans determine the order of merit list for short-listed candidates in their Faculty.

The Research Education and Development Committee (REDC) determines a University order of merit from the Faculty rankings provided and determines how many medals are to be offered for the year.

2016 Doctoral Research Medal Winners
Student Name School
Alison Kirkby School of Physical Sciences
Amina OmarovaEntrepreneurship, Commercialisation and Innovation Centre (ECIC)
Bonnie Henderson School of Physical Sciences
Carolyn Collins School of Humanities
Francesco Arboit School of Physical Sciences
Hannah WardillAdelaide School of Medicine (formally School of Medicine)
Hui ZhangUniversity of Adelaide Business School
Jana Sisnowski School of Public Health
Jasmine Palmer School of Social Sciences
Jingrun Ran School of Chemical Engineering
Morgan Disspain School of Biological Sciences
Rebecca HarperAdelaide School of Medicine (formally School of Medicine)
Sara Borazjani Australian School of Petroleum
Stephanie Begg School of Biological Sciences
Yulong Yang Australian School of Petroleum
2016 Master Research Medal Winners
Student Name School
Konstantin Shamray Elder Conservatorium of Music
Rebecca Chao School of Physical Sciences
2015 Doctoral Research Medal Winners
Student Name School
Andrea Barclay School of Nursing
Carly Osborn School of Humanities
George Opie School of Medical Sciences
Kieren Mitchell School of Biological Sciences
Kuljit Singh School of Medicine
Manuel Peter Samonte Solis Law School
Mary Mather School of Humanities
Matthew Doyle School of Biological Sciences
Michelle Turvey School of Biological Sciences
Mohammadreza Bonyadi School of Computer Science
Phiala Shanahan School of Physical Sciences
Rajeev Kumar Pathak School of Medicine
Robert Klaebe School of Physical Sciences
Tushar Kumeria School of Chemical Engineering
Ye Wang School of Chemical Engineering
2015 Master Research Medal Winners
Student Name School
Tianyu Xie School of Civil, Environmental and Mining Engineering
Zhigang Lu School of Computer Science
2014 Doctoral Research Medal Winners
Student Name School
Simon Divecha Business School
Liudmila Tarabashkina Business School
Jillian Schedneck School of Social Sciences
Edward Cleland School of Medicine
Ashley Day School of Psychology
Emma Kemp School of Psychology
Rajiv Mahajan School of Medicine
Nicola Vincent School of Psychology
Ji Liang School of Chemical Engineering
Seyed Mostafa Rahimi Azghadi School of Electrical and Electronic Engineering
Tao Zhang School of Civil, Environmental and Mining Engineering
Owen Burnell School of Biological Sciences
Sarah Catalano School of Biological Sciences
Lun Cui School of Biological Sciences
John Wilford School of Physical Sciences
2014 Master Research Medal Winners
Student Name School
William Crawford School of Mathematical Sciences
Kerry Peek School of Translational Health Sciences
2013 Doctoral Research Medal Winners
Student Name School
Mayank Kaushik School of Electrical and Electronic Engineering
Justin MacDonald The Australian School of Petroleum
Markus Wagner Computer Science
Tongzhi Wu School of Medicine
Elizabeth Harford-Wright School of Medicine
Kara Holloway School of Medicine
Marwa El-Ashmouni School of Architecture and Built Environment
Jennifer Davidson School of Agriculture Food and Wine
Claire Weekley School of Chemistry and Physics
Dion Bennett School of Agriculture Food and Wine
Ismail Ismail School of Agriculture Food and Wine
2012 Doctoral Research Medal Winners
Student Name School
Abbas Zeinijahromi Australian School of Petroleum
Andrew Lowther Earth and Environmental Sciences
Anna Leonard Medical Sciences
Benjamin Whelan Physics
Chaohua Dong Economics
Christina Adler Earth and Environmental Sciences
Daniela Ribeiro Dentistry
Gabrielle Appleby Law
Guiqin Cai Earth and Environmental Sciences
Justin Hardi Mechanical Engineering
Omid Kavehei Electrical and Electronic Engineering
Ove Gustafsson Molecular and Biomedical Sciences
Rowan Valentine Medicine
2011 Doctoral Research Medal Winners
Student Name School
Samuel Cohen Applied Mathematics
Olga Muzychenko Business School
Stephen Warren-Smith Chemistry and Physics - Physics
Nicholas Payne Ecology & Evolutionary Biology
Shaghik Atakaramians Electrical and Electronic Engineering
Andrew Lloyd Genetics
Thomas Raimondo Geology and Geophysics
Peter Burdon Law
Kayla de la Haye Psychology
Caroline Miller Public Health
Lisa Yelland Public Health
Andrew Foreman Surgery
Zoe Jordan The Joanna Briggs Institute
2010 Doctoral Research Medal Winners
Student Name School
Sarah Biggs Paediatrics
Caroline Bull Microbiology and Immunology
Nganying Serina Chan Centre for Asian Studies
Adriel Cheng Electrical and Electronic Engineering
Renate Faast Ecology and Evolutionary Biology
Sally Gibson Gender, Work and Social Inquiry
Alan Goldstone History and Politics - Politics
Alana Hansen Public Health
Matthew Haskett Civil, Environmental and Mining Engineering
Jing Ma Medicine
Peter Moran Chemistry and Physics - Physics
Danielle Moreau Mechanical Engineering
Simon Skrodal Education
Kate Vandyke Medicine
2009 Doctoral Research Medal Winners
Student Name School
Hayley Louise Stevenson History and Politics
Joanna Catherine Drimatis The Elder Conservatorium of Music
Dominique Colette Wilson Humanities
Clancy William James Chemistry and Physics
Mohsen Forouzangohar Earth and Environmental Sciences
Jonathan David Carroll Chemistry and Physics
Anna Erica Sheppard Molecular and Biomedical Science
Fang Xia Chemical Engineering
Soon Kong Lee Mechanical Engineering
Sally Martin Medicine
Catherine Mary Leahy Population Health and Clinical Practice
Julie Eva Stevens Medicine
Mark Johannes Christensen Business School
Address

Level 2, Schulz Building,
The University of Adelaide
SA 5005
AUSTRALIA

Contact

Telephone: +61 8 8313 5882
Facsimile: +61 8 8313 5725
Email

Opening Hours

Mon-Fri: 9:00am-5:00pm