Skip to content

The Stephen Cole The Elder Prizes for Excellence In Teaching 1991-2005

Return to parent page Return to Teaching Award & Grant Winners home page.

The Stephen Cole the Elder Prizes for Excellence in Teaching recognise and reward outstanding teaching. The prizes are awarded annually to academic staff whose teaching is regarded by students and academic colleagues as being of excellent quality. The Stephen Cole the Elder Prizes (now Awards) were first presented in 1991, and are the University of Adelaide's premier teaching awards.


2005 Prize-Winners

Award for Excellence in Undergraduate Teaching

  • Dr Mark Jaksa, School of Civil and Environmental Engineering, Faculty of Engineering, Computer and Mathematical Sciences.
  • Dr Matthew Sorell, School of Electrical and Electronic Engineering, Faculty of Engineering, Computer and Mathematical Sciences.

Award for Excellence in Undergraduate Teaching in the First Five Years of Teaching

  • Dr Ben Cazzolato, School of Mechanical Engineering, Faculty of Engineering, Computer and Mathematical Sciences.

Inaugural Vice-Chancellor's Award for Excellence in Learning and Teaching

  • Dr Mark Jaksa, School of Civil and Environmental Engineering, Faculty of Engineering, Computer and Mathematical Sciences.

Award for Excellence in Postgraduate Coursework Teaching

  • Dr Barbara Santich, School of History and Politics, Faculty of Humanities and Social Sciences.

The 2005 Selection Committee also awarded a High Commendation in recognition of achievements in teaching to:

  • Dr Amanda Able, School of Agriculture and Wine, Faculty of Sciences.
  • Dr Peter Ashman, School of Chemical Engineering, Faculty of Engineering, Computer and Mathematical Sciences.
  • Dr Graham Heinson, School of Earth and Environmental Sciences, Faculty of Sciences.
  • Dr Amanda Nettelbeck, School of Humanities, Faculty of Humanities and Social Sciences.

2004 Prize-Winners

  • Dr Michelle Coulson , School of Molecular and Biomedical Science, Faculty of Sciences.
    (awarded for excellence in teaching in the first five years of teaching.)
  • Mr Keith Crellin, Elder School of Music, Faculty of Humanities and Social Sciences.
  • Associate Professor David Paton, School of Earth and Environmental Sciences, Faculty of Sciences.

The Selection Committee also awarded a high commendation in recognition of achievements in teaching to:

  • Dr Graham Heinson, School of Earth and Environmental Sciences, Faculty of Sciences.
  • Dr Andreas Schoenhardt, Law School, Faculty of the Professions.

2003 Prize-Winners

  • Dr Anna Chur-Hansen, Department of Psychiatry, Faculty of Health Sciences.
  • Dr Samer Akkach , School of Architecture, Landscape Architecture & Urban Design, Faculty of the Professions.

The Selection Committee also awarded a high commendation in recognition of achievements in teaching to:

  • Ms Elizabeth Kummerow , School of Commerce, Faculty of the Professions.
  • Dr Lynn Ward , Department of Psychology, Faculty of Health Sciences.

2002 Prize-Winners

  • Dr Wayne Cristaudo Centre for European Studies and General Linguistics, Faculty of Humanities and Social Sciences
  • Associate Professor Patrick James Department of Geology and Geophysics, Faculty of Sciences
  • Dr Holger Maier, Department of Civil and Environmental Engineering, Faculty of Engineering, Computer and Mathematical Sciences.
    (awarded for excellence in teaching in the first five years of teaching.)
  • Dr Michael Roberts, Department of Physiolgoy, Faculty of Sciences.

The Selection Committee also awarded a high commendation in recognition of achievements in teaching to:

  • Dr Anna Chur-Hansen, Department of Psychiatry, Faculty of Health Sciences.

2001 Prize-Winners

  • Dr Amanda LeCouteur Department of Psychology, Faculty of Health Sciences
  • Dr Joy McEntee Department of English, Faculty of Humanities and Social Sciences
    (awarded for excellence in teaching in the first five years of teaching.)
  • Dr Simon Pyke Department of Chemistry, Faculty of Science
  • Dr Anthony Pohl Department of Orthopaedics and Trauma, Faculty of Health Sciences
    (awarded the postgraduate prize.)

The Selection Committee also awarded high commendations in recognition of achievements in teaching to the following nominees:

  • Dr John Makeham Centre for Asian Studies, Faculty of Humanities and Social Sciences
  • Ms Lyn Travar School of Architecture, Landscape Architecture and Urban Design, Faculty of PALACE

2000 Prize-Winners

  • Dr Mark Buntine, Department of Chemistry, Faculty of Science.
  • Dr Nicky Hudson, Department of Physiology, Faculty of Science.
  • Dr Gerald Schneider, Department of Mechanical Engineering, Faculty of Engineering, Computer and Mathematical Sciences.
    (awarded for excellence in teaching in the first five years of teaching.)
  • Associate Professor Robert Woodbury, School of Architecture, Landscape Architecture and Urban Design, Faculty of PALACE.

1999 Prize-Winners

  • Dr Geoffrey Crisp, Department of Chemistry, Faculty of Science.
  • Associate Professor John Gray, Department of Anthropology, Faculty of Humanities and Social Sciences.
  • Mr Steven Knopoff, Elder Conservatorium - School of Performing Arts, Faculty of PALACE.
    (awarded a prize for excellence in teaching in the first five years of teaching.)

1998 Prize-Winners

  • Dr Derek Abbott, Department of Electrical and Electronic Engineering, Faculty of Engineering
  • Dr Judith Raftery, Department of Public Health, Faculty of Medicine
  • Dr Dianne Schwerdt, Department of English, Faculty of Arts

1997 Prize-Winners

  • Ms Margaret Cargill, Advisory Centre for University Education, Division of the Deputy Vice-Chancellor (Education)
  • Dr Deane Fergie, Department of Anthropology, Faculty of Arts
  • Mr David Lockett, Elder Conservatorium, Faculty of Performing Arts

1996 Prize-Winners

  • Dr David Christophel, Department of Botany, Faculty of Science
  • Mr David Hester, Department of Classics, Faculty of Arts
  • Dr Neville Hicks, Department of Community Medicine, Faculty of Medicine
  • Dr Peter Langridge, Department of Plant Science, Faculty of Agriculture and Natural Resource Sciences
  • Professor Anthony Thomas, Department of Physics and Mathematical Physics, Faculty of Science
  • Dr Shoko Yoneyama, Centre for Asian Studies, Faculty of Arts

1995 Prize-Winners

  • Dr Andrew Austin, Department of Crop Protection, Faculty of Science
  • Dr Pat Buckley, Department of Physiology, Faculty of Science
  • Ms Simi Roche, Department of Dance, Faculty of Performing Arts
  • Ms Velta Vingelis, Department of Genetics, Faculty of Science
  • Professor Michael Horowitz, Department of Medicine, Faculty of Medicine
    (Outstanding contribution to scholarship or the creative arts)
  • Professor Graeme Hugo, Department of Geography, Faculty of Arts
    (Outstanding contribution to scholarship or the creative arts)

1994 Prize-Winners

  • Dr Christine Beasley, Department of Women's Studies, Faculty of Arts
  • Dr Peter Brooker, Department of Geology and Geophysics, Faculty of Science
  • Ms Racheline (Lynn) Rogers, Department of Biochemistry, Faculty of Science
  • Dr George Ganf, Department of Botany, Faculty of Science
    (Postgraduate teaching)

1993 Prize-Winners

  • Dr Heather Kerr, Department of English, Faculty of Arts
  • Dr Susan Hosking, Department of English, Faculty of Arts
  • Mr Patrick Iland, Department of Horticulture, Viticulture and Oenology, Faculty of Agriculture and Natural Resource Sciences
  • Professor Anthony Denholm, Department of History, Faculty of Arts
    (Postgraduate teaching (new))

1992 Prize-Winners

  • Dr Angus Alston, Department of Soil Science, Faculty of Agriculture and Natural Resource Sciences
  • Dr Tom Burton, Department of English, Faculty of Arts
  • Mr David Hart, Department of History, Faculty of Arts
  • Dr Michael Eastwood, Department of Pure Mathematics, Faculty of Mathematical and Computer Sciences
    (Outstanding contribution to scholarship or the creative arts)

1991 Inaugural Prize-Winners

  • Professor Austin Gough, Department of History, Faculty of Arts
  • Mr David Roche, Department of Dance, Faculty of Performing Arts
  • Dr Keith Walker, Department of Zoology, Faculty of Science
  • Mr William Hennessy, representing the Australian String Quartet
    (Outstanding contribution to scholarship or the creative arts)

 

Division of Academic and Student Engagement
Address

The University of Adelaide
South Australia 5005
Australia

Street Address

Level 7, Wills Building
North Terrace Campus
THE UNIVERSITY OF ADELAIDE
SA 5005 AUSTRALIA

Contact

T +61 8 8313 5901
F +61 8 8313 8333

dvca@adelaide.edu.au