Past Productions

All productions mounted by the Theatre Guild since its establishment in 1938, whether alone or in collaboration with or under the aegis of other organisations.

Details of collaborative productions up to 1999 can be found in Appendix iii of the Theatre Guild's 60-year commemorative history, As Many Lives as a Cat?, copies of which are available on loan from the Barr Smith Library.

    Expand
  • 2010s

    2019

    • Seventeen, by Matthew Whittet, directed by Matthew Chapman & Angela Short
    • Love, by Patricia Cornelius, directed by Beatrice Blackwell, a student production
    • Jerusalem, by Jez Butterworth, directed by Nick Fagan
    • Through A Glass Darkly, by Ingmar Bergman, adapted for the stage by Jenny Worton, directed by Guy Henderson - a student production
    • Don Juan in Soho, by Patrick Marber, directed by Megan Dansie
    • A playreading of Twelfth Night, by William Shakespeare, directed by Lani Gerbi - a student production

    2018

    2017 

    2016

    2015

    2014

    2013

    • The Changeling by Thomas Middleton and William Rowley, a staged playreading, directed by Alexander Kirk
    • Away by Michael Gow, a student production, directed by Aldo Longobardi, Little Theatre
    • Twilight of the Gods by Julian Doyle - A staged playreading, directed by Warwick Cooper and featuring Michael Baldwin & John Edge with Anne Cooper
    • Richard III by William Shakespeare, directed by Megan Dansie and featuring Bart Csorba as Richard, Little Theatre
    • Holy Day by Andrew Bovell, directed by John Graham, Little Theatre

    2012

    • 24 Hour Theatre - new writing created and performed over a 24 hour period, curated by Edwin Kemp Attrill, Little Theatre
    • Faust: Part One by Goethe, translated by David Luke, a staged playreading directed by Alexander Kirk, Little Theatre
    • Antigone by Jean Anhouilh translated by Lewis Galantiere, directed by Edwin Kemp Attrill, Little Theatre
    • The Merchant of Venice by William Shakespeare, a student production directed by Edwin Kemp Attrill, Little Theatre
    • My Romantic History by D C Jackson, directed by John Wells, Little Theatre

    2011

    • The Malcontent by John Marston, a staged playreading directed by Alexander Kirk, Little Theatre
    • A View From The Bridge by Arthur Miller, directed by John Graham, Little Theatre
    • Macbeth by William Shakespeare, directed by Michael Eustice, Little Theatre
    • The Pillowman by Martin McDonagh, directed by Megan Dansie, Little Theatre
    • Last Time Out: To the Power of Three, new writing directed by students Matthew Agius, Alex Antoniou and Joshua Coldwell, Little Theatre

    2010

    • Influence by David Williamson, directed by Brant Eustice, Little Theatre
    • A Midsummer Night's Dream, by William Shakespeare, directed by Cassandra Backler, Little Theatre
    • First Time Out 2010 new writing, directed by Michael Allen, Little Theatre
    • Some Girl(s) by Neil LaBute, a staged playreading directed by John Wells, Little Theatre
  • 2000s

    2009

    • The Underpants, by Carl Sternheim, adapted by Steve Martin, directed by John Wells, in Little Theatre
    • FIRST TIME OUT 2009: Altered States of Consciousness, new writing by students of the University of Adelaide Creative Writing Program interpreted for the stage, directed by Michael Allen
    • Richard II, by William Shakespeare, directed by Harry Dewar, in Little Theatre 
    • Oleanna, by David Mamet, directed by Ben McCann, in Little Theatre

    2008

    • FIRST TIME OUT SEASON 1: Rebecca's Story, (Moved Playreading) by Kate Mandalovic, a student playwright, directed by Geoff Crowhurst, in Little Theatre
    • FIRST TIME OUT SEASON 2: page#1, Scene#1, ... the end and other stories, new writing by students of the University of Adelaide Creative Writing Program interpreted for the stage, directed by Michael Allen
    • A Streetcar Named Desire, by Tenessee Williams, directed by Anita Baltutis, in Little Theatre
    • Antony & Cleopatra, by William Shakespeare, directed by Brant Eustice, in Little Theatre 
    • What The Butler Saw by Joe Orton, directed by Harry Dewar, in Little Theatre

    2007

    • The Custom of the Country (Moved Playreading), by John Fletcher and Philip Massinger, directed by Alexander Kirk with original music by Alexander Mitchell, in Little Theatre 
    • The Importance of Being Earnest, by Oscar Wilde, directed by June Barnes and Ann Weaver, in Little Theatre
    • Marat/Sade, by Peter Weiss,  translated by Geoffrey Skelton and Adrian Mitchell, directed by Harry Dewar, in Little Theatre
    • An Experiment with an Air Pump, by Shelagh Stephenson, directed by Geoff Brittain, in Little Theatre

    2006

    • The London Cuckolds (Moved Playreading), by Edward Ravenscroft, directed by Alexander Kirk, in Little Theatre
    • Cloud Nine, by Caryl Churchill, directed by Harry Dewar, in Little Theatre
    • Julius Caesar, by William Shakespeare, directed by Brant Eustice, in Little Theatre
    • The Real Inspector Hound, by Tom Stoppard, directed by John Wells, in Little Theatre

    2005

    • The Wonder (Moved Playreading), by Susanna Centlivre, directed by Alexander Kirk, in Little Theatre
    • The Merry Wives of Windsor, by William Shakespeare, directed by Alice Teasdale, in Little Theatre
    • Saturday Sunday Monday, by Eduardo de Filipo, directed by Geoff Crowhurst, in Little Theatre
    • Entertaining Mr Sloane, by Joe Orton, directed by Geoff Brittain, in Little Theatre

    2004

    • Spring Awakening, by Frank Wedekind, directed by Greg Elliott, in Little Theatre
    • Twelfth Night, by William Shakespeare, directed by Michael Baldwin, in Little Theatre
    • A Day in the Death of Joe Egg, by Peter Nichols, directed by Rosemary Nursey-Bray, in Little Theatre

    2003

    • Guilding the Lily (Revue), by various writers, directed by Todd Golding and Fiona Linn, in Little Theatre
    • Oh What a Lovely War, by Joan Littlewood et al, directed by Melinda Boston and David Reed, in Little Theatre
    • Equus, by Peter Shaffer, directed by Geoff Crowhurst, in Little Theatre
    • The Cherry Orchard, by Anton Chekhov, directed by Peter Goers, in Little Theatre
    • The Ugly Man, by Brad Fraser, directed by Geoff Crowhurst, in Little Theatre

    2002

    • Late Night Shopping, by various writers, directed by Eddy Knight, in the Theatre Off The Plaza, North Terrace Campus
    • Amadeus, by Peter Shaffer, directed by Alison Robb, in Little Theatre
    • Much Ado About Nothing, by William Shakespeare, directed by Martin Laud, in Little Theatre
    • Private Lives, by Noel Coward, directed by Peter Goers, in Little Theatre

    2001

    • The Threepenny Opera, by Bertolt Brecht and Kurt Weill, directed by June Barnes, in Little Theatre

    2000

    • God and the Theatre - Morality and Mystery Plays Everyman, directed by Warwick Cooper; The Second Shepherd's Play, directed by June Barnes; and The Crucifixion, directed by Peter Goers, in The Bakehouse
    • Fuente Ovejuna (Moved Playreading), by Lope da Vega, directed by Daniel Golding, in the Drama Studio, Schulz Building
    • Measure for Measure, by William Shakespeare, directed by Michael Baldwin, in Little Theatre
    • You Are Here, directed by Andy Packer, in The Bakehouse
    • Four on a Couch, by Finn Kruckemeyer, directed by Trish Ryan, in The Rhino Room
  • 1990s

    1999 

    • ISM
      Out of the Frying Pan, by David Campton, directed by Liz Follett; The Education of Skinny Spew, by Howard Brenton, directed by Andrew Garsden; and Woyzeck, by Georg Buchner, directed by Sasha Zahra, in The Bakehouse
    • Sejanus (Playreading), by Ben Jonson, directed by Tim Mares, in Little Theatre
    • Volpone, by Ben Jonson, directed by Gina Tsikouras, in The Bakehouse
    • The Cenci (Playreading), by Percy Bysshe Shelley, directed by Alex Kirk, in The Chapel, Theatre 6
    • First Time Out
      Rood
      , by Andy Packer, Brant Eustice et al, group-directed, in Little Theatre

    1998

    • Slum Clearance, by Vaclav Havel, directed by Chris Drummond, in Bonython Hall
    • Tartuffe, by Molière, directed by Jim Vilé, in Little Theatre
    • First Time Out - Gorge
      Crescendo, by Irena Dangov; Karma Suit, by Andy Scott; and When I Was Crazy, by David Ross, directed by Alyson Brown, in the Odeon Theatre
    • The Rover, by Aphra Behn, directed by Cate Rogers, in Little Theatre

    1997

    • Lysistrata, by Aristophanes, directed by Peter Dunn, in Little Theatre
    • Hedda Gabler, by Henrik Ibsen, directed by June Barnes, in Little Theatre 
    • First Time Out - Gorge
      The Handicapped General, by Norm Munro; Three Detectives in Search of a Body, by Jason Sweeney; and A Few Nervous Habits, by Fiona Sprott, directed by Alyson Brown in Union Hall Foyer 
    • Richard III, by William Shakespeare, directed by Michael Hill, in Union Hall 

    1996

    • First Time Out
      Wreckage, by Hilary Bell, directed by Chris Drummond, in Madley Dance Space
    • A Midsummer Night's Dream, by William Shakespeare, directed by Frank Ford, in Little Theatre
    • First Time Out - Brewed!
      Author Corrie Hosking and Director Alyson Brown; Author Fiona Sprott and Director Michael Hill; Author Matt Rubinstein and Director Andrea Hopley, in Wills Refectory
    • The Comedy of Errors, by William Shakespeare, directed by Cate Rogers and Gina Tsikouras, in Little Theatre

    1995

    • Wallflowering, by Peta Murray, directed by Lyn Colman, in Union Hall
    • The Taming of The Shrew, by William Shakespeare, directed by Cate Rogers and Gina Tsikouras, in Little Theatre
    • First Time Out - Rawkus
      Good Sometime, by Bruce Shearer, directed by Michael Shanahan; Criticism, by Gary O'Casey, directed by Michael Eustice; and The Armed Exhibitionist, by Susan Rogers, directed by Chris Drummond, in Little Theatre
    • First Time Out 
      Circus Esperanzo, by Max Brown, directed by Michael Eustice, in Odeon Theatre 

    1994

    • Electra, by Euripides, directed by June Barnes, in Union Hall
    • On Our Selection, by Bert Bailey, directed by David Reed, in Union Hall
    • Ring the Bell Softly, There's Crepe on the Door!, by Members of the Guild, revised by Anne Brookman, directed by Julianne English, in Union Hall
    • First Time Out
      We've Got a Tent, by David Mills and Daniel Cardone, directedby Don Barker, in Little Theatre 

    1993

    • The Heidi Chronicles, by Wendy Wasserstein, directed by Frank Ford, in Little Theatre
    • King Lear, by William Shakespeare, directed by Tom Burton, in Little Theatre
    • First Time Out
      Love in the Chookhouse, by Ross Barrett, directed by Eddy Knight; Out of Time, written and directed by Jenny Martin; Diary of a Starving Man, by Benjamin Brady, directed by Carol Berry; and The Old Macs, by Malcolm Purcell, directed by Lyn Colman, in Union Hall
    • Eureka Stockade, by Kenneth Cook, directed by Peter Goers, in Union Hall

    1992

    • Three Sisters, by Anton Chekhov, directed by Jim Vilé, in Union Hall
    • The Legend of King O'Malley, by Michael Boddy and Robert Ellis, directed by David Reed, in Union Hall
    • Red Noses, by Peter Barnes, directed by Robert Kimber, in Union Hall

    1991

    • Vinegar Tom, by Caryl Churchill, directed by Melinda Boston, in Little Theatre 
    • Promised the Earth (Playreading), by Douglas Muecke, directed by Michael Eustice, at Urrbrae House
    • Twelfth Night, by William Shakespeare, directed by June Barnes, in Union Hall
    • Border Country, by Anne-Marie Mykyta, directed by Myk Mykyta, in Little Theatre

    1990

    • Under Milk Wood (playreading), by Dylan Thomas, directed by Ann Timoney Jenkin and Anna O'Connor, in Union Hall
    • The Merchant of Venice, by William Shakespeare, directed by Tom Burton, in Little Theatre
    • The Christian Brothers, by Ron Blair, directed by Peter Goers; and Sister Mary Ignatius explains it all for you, by Christopher Durang, directed by Brian Bergin, in Little Theatre
    • La Mandragola, by Niccolò Machiavelli, directed by Antonio Comin, in Little Theatre
  • 1980s

    1989

    • Not Exactly Paradise, by Liz Campbell, directed by June Barnes; The Triplets, by John Reason, directed by Miriam Alford; and Witches, Bitches and Somebody's Mum, written and directed by Jan Calder and Pamela Morley, in the Union Bistro
    • Lysistrata, by Aristophanes, directed by Neil Scales, and The Trojan Women, by Euripides, directed by jim Vilé, in Union Hall
    • The Antipodes (Playreading), by Richard Brome, directed by Paul Skrebels, in Union Hall
    • Side by Side by Sondheim, by Stephen Sondheim, directed by Julianne English and Greg Roberts, in Little Theatre

    1988

    • As You Like It, by William Shakespeare, directed by June Barnes, in Little Theatre
    • Ariadne (Playreading), by Anthony Stephens, directed by Brian Coghlan, in Little Theatre
    • The Shrew, by Charles Marowitz, directed by Kim Hanna, in The Gallery, Union House
    • Antony and Cleopatra, by William Shakespeare, directed by Warwick Cooper, in Little Theatre
    • Shake a Leg with the Guild, Elizabethan dance coordinated by Alan Brissenden, in Little Theatre\xA0
    • Why Did the Show Go On?, directed by Peter Goers, in Little Theatre

    1987

    • A Happy and Holy Occasion, by John O'Donahue, directed by Barbara West, in the Sheridan Theatre
    • Poor Bitos, by Jean Anouilh, directed by June Barnes, in Little Theatre
    • The Misanthropist, by Molière, directed by Christopher Bell, in Little Theatre
    • Mistero Buffo, by Dario Fo, directed by Antonio Comin, in Little Theatre

    1986

    • Ring the Bell Softly, There's Crepe on the Door!, devised by Members of the Guild, directed by Sue Rider, in Little Theatre
    • The Bacchae, by Euripides, directed by June Barnes, in Little Theatre
    • Rosmersholm, directed by Henrik Ibsen, directed by Warwick Cooper, in Little Theatre

    1985

    • The Fire Raisers, by Max Frisch, directed by Andrea Higgs, in Little Theatre
    • Learning to Laugh (a Cabaret), directed by Andrea Higgs, in the Fringe Theatre Club
    • Letters Home, by Rose Leiman Goldenburg, directed by Andrea Higgs, in Little Theatre
    • A Doll's House, by Henrik Ibsen, directed by Julia Tymukas, in Little Theatre
    • The Father We Loved on a Beach by the Sea, by Stephen Sewell, directed by Andrea Higgs, in Little Theatre

    1984

    • Piaf, by Pam Gems, directed by Peter Goers, in Little Theatre
    • The Night of the Iguana, by Tennessee Williams, directed by Peter Goers, in Little Theatre
    • The Summer of the Seventeenth Doll, by Ray Lawler, directed by Peter Goers, in Little Theatre
    • American Buffalo, by David mamet, directed by Peter Goers, in Little Theatre

    1983

    • Rookery Nook, by Ben Travers, directed by Peter Goers, in Little Theatre
    • The World of Charles Dickens, devised and performed by George Curry, in Little Theatre
    • A Streetcar named Desire, by Tennessee Williams, directed by Peter Goers, in Little Theatre
    • The Elephant Man, by Bernard Pomerance, directed by Jean Marshall, in Little Theatre
    • Garden Party, by Edgar Metcalfe, directed by Christopher Mahon, in Little Theatre
    • A Streetcar named Desire, by Tennessee Williams, directed by Peter Goers, in Little Theatre

    1982

    • The Ruling Class, by Peter Barnes, directed by Peter Goers, in Little Theatre
    • Brecht on Brecht (moved playreading), directed by Patricia Marks, in Little Theatre
    • The Playboy of the Western World, by JM Synge, directed by Peter Goers, in Union Hall
    • The Devils, by John Whiting, directed by Peter Goers, in Little Theatre
    • The Tempest, by William Shakespeare, directed by Kim Durban, in Little Theatre
    • Furtive Love, by Peter Kenna, directed by Peter Goers, in Little Theatre

    1981

    • Sir Gawain and the Green Knight, adapted by Chris Tugwell, Malcolm Downes, Nick Gill and Sue Rider, directed by Chris Tugwell, in Scott Theatre (The Theatre Guild Acting Company)
    • Henry V, by William Shakespeare, directed by Graham Nerlich, in Little Theatre
    • The Real Inspector Hound, by Tom Stoppard, directed by June Barnes; and After Magritte, by Tom Stoppard, directed by Peter Goers, in Little Theatre
    • Old Times, by Harold Pinter, directed by Jean Marshall, in Little Theatre

    1980

    • The Way of The World, by William Congreve, directed by John Edmund, in Union Hall
    • The City of Unley Show, devised and directed by Sue Rider, in Old Town Hall Theatre, Unley (The Theatre Guild Acting Company)
    • Smile, Smile, Smile, An Anthology of War Poetry directed by Sue Rider, in Old Town Hall Theatre, Unley (The Theatre Guild Acting Company)
    • The House of Atreus, adapted from Aeschylus and Sophocles, directed by Jim Vilé, in Union Hall
    • The Caucasian Chalk Circle, by Bertolt Brecht, directed by Sue Rider, in Old Town Hall Theatre, Unley (The Theatre Guild Acting Company)
    • Bits and Pieces, by Corinne Jacker, directed by John Dick, in Old Town Hall Theatre, Unley
    • Shakespeare Workshop, in Old Town Hall Theatre, Unley (The Theatre Guild Acting Company)
    • Femination, by Floriani Bossi and Bianca Garufi, directed by Antonio Comin, in Old Town Hall Theatre, Unley
    • Bremen Coffee, by Rainer Werner Fassbinder, directed by Noel Purdon, in Little Theatre
    • Sir Gawain and the Green Knight, adapted by Chris Tugwell and Malcolm Downes, directed by Chris Tugwell, in Old Town Hall Theatre, Unley (The Theatre Guild Acting Company)
  • 1970s

    1979

    • Tales from the Vienna Woods, by Odön von Horvath, directed by Jim Vilé, in Little Theatre
    • Running Away, by Michael Cove, directed by June Barnes; and I Suppose I'd Better, by Michael Cove, directed by Geoff Crowhurst,\xA0 in the Little Theatre; Running Away also toured to Port Augusta in Come Out
    • The Birthday Party, by Harold Pinter, directed by Geoff Crowhurst and Graham Nerlich, in Little Theatre
    • For The Love of Shakespeare, from Wiliam Shakespeare, adapted and directed by Sue Rider, in Little Theatre
    • The Slaughter of St Teresa's Day, by Peter Kenna, directed by Jim Vilé, in Little Theatre

    1978

    • The Caucasian Chalk Circle, by Bertolt Brecht, directed by Jim Vilé, in Union Hall
    • No Pudding on Sundays, adapted from the work of William Blake and Gerard Manley Hopkins, directed by June Barnes, in Little Theatre
    • A Midsummer Night's Dream, by William Shakespeare, directed by Jim Vilé, in Union Hall
    • Mirandolina, by Carlo Goldoni, directed by Raymond Omodei, in Little Theatre
    • Perfectly All Right, by Alma de Groen, directed by Geoff Crowhurst; The Joss Adams Show, by Alma de Groen, directed by June Barnes; and The Gloaming Oh My Darling, by Megan Terry, directed by Jim Vilé, in the Balcony Theatre\xA0

    1977

    • Macbett, by Eugene Ionesco, directed by Martin Christmas, in Union Hall
    • NIB-A War Anthology, compiled and directed by June Barnes and Jill Brislan, in The Gallery, Union House
    • Romeo and Juliet, by William Shakespeare, directed by Jim Vilé, in Union Hall
    • The Double Dealer, by William Congreve, directed by Graham Nerlich, in Union Hall
    • Blow Fly Blow, by Stephen Measday, directed by Sue Rider, in Little Theatre

    1976

    • Jumpers, by Tom Stoppard, directed by Jim Vilé, in Union Hall
    • Fanshen, by David Hare, directed by Jim Vilé, in Union Hall
    • Medea, by Euripides, and The Poet and The Women, by Aristophanes, directed by Jim Vilé, in Union Hall
    • Washington Square, by Henry James adapted by Graham Nerlich, directed by Graham Nerlich and Anne Bannon, in Little Theatre\xA0

    1975

    • A Distant Country (Workshop), by Inta Strods, directed by Kay Kelly
    • Evolution, written and directed by Brenton Hann; Purr, written and directed by Rob Bath; and Deluxe, written and directed by Lenny Lindon, in Little Theatre
    • The Tooth of Crime, by Sam Shepard, directed by Frank Ford, in Little Theatre\xA0
    • The Removalists, by David Williamson, directed by Malcolm Blaylock, in Union Hall\xA0
    • Small Craft Warnings, by Tennessee Williams, directed by Jim Vilé, in Little Theatre

    1974

    • Eureka Stockade, by Kenneth Cook, directed by Robert Kimber, in Union Hall
    • The Rivals, by Richard Brinsley Sheridan, directed by Rosemary Nursey-Bray, in Union Hall
    • A Man's a Man, by Bertolt Brecht, directed by Charles Edelman, in Union Hall
    • Lulu, by Frank Wedekind, directed by Robert Kimber, in Little Theatre

    1973

    • The Chocolate Frog and The Old Familiar Juice, by Jim McNeil, directed by John Dick, in Union Hall
    • Antigone, by Jean Anouilh, directed by David Allen, in Union Hall
    • The Front Room Boys, by Alex Buzo, directed by Christine Westwood, in Union Hall

    1972

    • Brief Lives, by John Aubrey, directed and performed by Roy Dotrice, in Union Hall
    • The Chairs and The Lesson, by Eugene Ionesco, directed by Ron Robinson, in Napier Lecture Theatre 5

    1971

    • King Oedipus, by Sophocles, directed by Tyrone Guthrie, in Bonython Hall

    1970

    • 1 1/2 Half Man Show, by Garry Patterson, directed by Garry Patterson, in Union Hall
    • Saved, by Edward Bond, directed by Lawrence Hayes, in Union Hall
    • Only Ten Minutes to Buffalo, by Gunter Grass, and Philipp Hotz's Fury, by Max Frisch, directed by Don Barker, in Union Hall
    • Henry IV Part I, by William Shakespeare, directed by Rick Billinghurst, in Union Hall
    • Bed-time Story, by Sean O'Casey, directed by Neil Curnow, at the home of James and Elizabeth Silsbury
  • 1960s

    1969

    • Richard II, by William Shakespeare, directed by Alan Brissenden, in Union Hall
    • Tales of a Violent Man, by WB Yeats, directed by Murray Copland, in Union Hall
    • Upstairs (Workshop), by Thomas Keneally, directed by Lawrence Hayes, at St Peter's College
    • Dingo, by Charles Wood, directed by Wayne Anthoney, in Union Hall
    • The Caretaker, by Harold Pinter, directed by Leslie Dayman, in Union Hall

    1968

    • Smugglers Beware, by Eleanor Witcombe, directed by Murray George, in Union Hall
    • The Recruiting Officer, by George Farquhar, directed by Peter O'Shaughnessy, in Union Hall
    • While the Billy Boils, by Henry Lawson, directed by Peter O'Shaughnessy, in Union Hall
    • Tartuffe, by Molière, directed by Wayne Anthoney, in Union Hall
    • Death of a Salesman, by Arthur Miller, directed by Jean Marshall, in Union Hall and the Shedley Theatre, Elizabeth
    • No Coward Soul, by Margaret Webster, directed by Margarte Webster, in Union Hall
    • His Infinite Variety, A Shakespeare Anthology, directed by Margaret Webster, in Union Hall
    • Enrico IV, by Luigi Pirandello, directed by Robert Kimber, in Union Hall

    1967

    • The Milk Train Doesn't Stop Here Anymore, by Tennessee Williams, directed by Don Barker, in Union Hall
    • The Wild Duck, by Henrik Ibsen, directed by Wladislaw Dutkiewicz, in Union Hall
    • The Servant of Two Masters, by Carlo Goldoni, directed by Wayne Anthoney, in Union Hall
    • Winnie the Pooh, by AA Milne, directed by Anthony Roberts, in Union Hall
    • Hay Fever, by Noel Coward, directed by Herbert Davies, in Union Hall

    1966

    • Jemmy Green in Australia, by James Tucker, and Off to the Diggings, by John Courtney, directed by Peter O'Shaughnessy, in Union Hall and the Shedley Theatre, Elizabeth
    • Stars on Strings, a guest performance by Parry Parry-Marshall, in Union Hall
    • The Women of Troy, by Euripides, directed by Peter O'Shaughnessy, in Union Hall
    • Othello: in Rehearsal, by Peter Meredith, directed by Mick Rodger, in Union Hall and the Flinders University Theatre
    • Bear with Hesling, by Bernard Hesling, directed by Bernard Hesling, in Union Hall
    • The Summer of the Seventeenth Doll, by Ray Lawler, directed by Harold Minear, in Union Hall
    • Cages, by Lewis John Carlino, directed by Wal Cherry, in Union Hall

    1965

    • Toda-San, by Hal Porter, directed by Hal Porter, in Union Hall
    • The Balcony, by Jean Genet, directed by Wal Cherry, in Union Hall
    • The Physicists, by Friedrich Dürrenmatt, directed by Bruno Knex, in Union Hall
    • You'll Come to Love Your Sperm Test, by John Antrobus, directed by George Whaley, in Union Hall
    • The Bedsitting Room, by John Antrobus and Spike Milligan, directed by George Whaley, in Union Hall
    • The Lover, by Harold Pinter, directed by Bill Watt, and The American Dream, by Edward Albee, directed by Laurel lee Johnson, in Union Hall
    • The Representative, by Rolf Hochhuth, directed by John Tasker, in Union Hall

    1964

    • Night on Bald Mountain, by Patrick White, directed by John Tasker, in Union Hall
    • Romeo and Juliet, by William Shakespeare, directed by Frank Bailey, in Union Hall
    • Mother Courage, by Bertolt Brecht, directed by John Broome, in Union Hall
    • Babar the Little Elephant, by Jean de Brunhoff, and Madeline in Paris, by Ludwig Bemelmanns, directed by Mary Champion de Crespigny, in Union Hall
    • Dance, Mime - Acts without Words, directed by John Broome, in Union Hall

    1963

    • The Tiger and The Horse, by Robert Bolt, directed by Brian Bergin, in Union Hall
    • Oedipus Rex, by Sophocles, directed by John Tasker, in Union Hall
    • Love's Labours Lost, by William Shakespeare, directed by Brian Bergin, in Union Hall
    • The Zoo Story, by Edward Albee, directed by Hedley Cullen; and The Fire Raisers, by Max Frisch, directed by Tony Gibbs, in Union Hall

    1962

    • Saint Joan, by GB Shaw, directed by Norman Philbrich, in Bonython Hall
    • Fisher's Ghost, by Douglas Stewart, directed by George Anderson, in Union Hall
    • The Good Woman of Setzuan, by Bertolt Brecht, directed by John Tasker, in Union Hall
    • Dramatic Recital with Dame Sybil Thorndike and Sir Lewis Casson, in Union Hall
    • Moby Dick-rehearsed, by Herman Melville adapted by Orson Welles, directed by Anthony Roberts, in Union Hall
    • A Man for All Seasons, by Robert Bolt, directed by Raymond Westwell, in Union Hall
    • The Season at Sarsaparilla, by Patrick White, directed by John Tasker, in Union Hall
    • The Caretaker, by Harold Pinter, directed by Les Dayman, in Union Hall

    1961

    • The Lysistrata, by Aristophanes, directed by Philip Fargher, in Union Hall
    • Swamp Creatures, by Alan Seymour, directed by Jean Marshall, in Union Hall
    • The Rivals, by Richard Brinsley Sheridan, directed by Brian Elliott, in Union Hall and Mount Gambier
    • The Entertainer, by John Osborne, directed by John Edmund, in Union Hall
    • The Ham Funeral, by Patrick White, directed by John Tasker, in Union Hall

    1960

    • Murder in The Cathedral, by TS Eliot, directed by Hugh Hunt, in Bonython Hall
    • Goodbye to Number Six, by Alex Symons, directed by John Edmund, in Union Hall
    • The Tea House of the August Moon, by John Patrick, directed by Nita Pannell, in Union Hall
    • School for Scandal, by Richard Brinsley Sheridan, directed by Paul Haeffner, in Union Hall
    • Selections from The Sentimental Bloke and other Australiana, by CJ Dennis, directed by Peter O'Shaughnessy, in Willard Hall
    • The Lesson, by Eugene Ionesco, and Krapp's Last Tape, by Samuel Beckett, directed by Peter O'Shaughnessy, in Willard Hall
    • Warriors at Helgeland, by Henrik Ibsen, directed by Vivienne Oldfield, in Union Hall
  • 1950s

    1959

    • Under Milk Wood, by Dylan Thomas, directed by John Edmund, in Union Hall
    • Electra, by Sophocles, directed by Brian Coghlan, in Union Hall
    • The Unquiet Spirit, by Jean-Jacques Bernard, directed by Wladyslaw Dutkiewicz, in Union Hall
    • The Bespoke Overcoat, by Wolf Mankowitz, directed by Thelma Baulderstone; Design for a Lament (ballet), by Fauré, Cecil Bates (Choreographer); and Prima Donna (Opera), by Arthur Benjamin, directed by Hedley Cullen, in Union Hall
    • Man and Superman, by GB Shaw, directed by Robin Lovejoy, in Union Hall
    • Fire on the Wind, by Anthony Coburn, directed by Robin Lovejoy, in Union Hall
    • Long Day's Journey Into Night, by Eugene O'Neill, directed by Robin Lovejoy, in Union Hall
    • On the Evils of Tobacco, by Anton Chekhov, and Don Juan in Hell, by GB Shaw, directed by Keith W Thomson, in Union Hall
    • The Beast in View, by John Hepworth, directed by John Edmund, in Union Hall

    1958

    • The Queen and The Rebels, by Ugo Betti, directed by Thelma Baulderstone, in The Hut
    • Lady Audley's Secret, by GM Hazelwood, directed by James Silsbury, in The Hut and Town Hall, Victor Harbor
    • The Happy Journey, by Thornton Wilder, and Androcles and The Lion, by GB Shaw, directed by Keith W Thomson, in Union Hall
    • The Shifting Heart, by Richard Beynon, directed by Richard Beynon, in Union Hall
    • Ondine, by Jean Giraudoux, directed by Colin Ballantyne, in Union Hall

    1957

    • Maria Stuart, by Friedrich Schiller, directed by Derek Van Abbé, in the Union Cloisters
    • The Importance of Being Earnest, by Oscar Wilde, directed by Keith W Thomson, in The Hut
    • The Dragon and the Dove, by James Bridie, directed by Barbara Howard, in The Hut
    • The Rope, by Eugene O'Neill, directed by Lois Ramsay; The Trapper, by Thornton Morrow, directed by Hedley Cullen; and How He Lied to Her Husband, by GB Shaw, directed by Colin Shapley, in The Hut
    • Christmas in the Market Place, by Henri Gheon, directed by Keith W Thomson, in the Union Cloisters

    1956

    • Marching Song, by John Whiting, directed by Alex Gradussov, in The Hut
    • The Prisoner, by Bridget Boland, directed by Philip Fargher, in The Hut
    • Riders to the Sea, by JM Synge, and Symphony in Illusion, by J Wallace Bell, directed by Jim Bettison; and A Florentine Tragedy, by Oscar Wilde, directed by Thelma Baulderstone, in The Hut
    • The Game of Love and Chance, by Pierre Carlet de Marivaux, directed by Iris Thomas, in The Hut
    • A Midsummer Night's Dream, by William Shakespeare, directed by Alexander Hay, in the Union Cloisters

    1955

    • Queen's Consort, by Laurence Housman, directed by Barbara Howard, in The Hut
    • Believe It Or Not, by Alex Symons, directed by Thelma Baulderstone, in The Hut
    • Red Queen, White Queen, by TB Morris, directed by Thelma Baulderstone; The Stronger, by August Strindberg, directed by Iris Thomas; Juliet and the Nurse, by William Shakespeare, directed by Thelma Baulderstone; and The Workhouse Ward, by Lady Gregory, directed by Thelma Baulderstone, in The Hut
    • Christmas in the Market Place, by Henri Gheon, directed by Keith W Thomson, in the Union Cloisters

    1954

    • Hedda Gabler, by Henrik Ibsen, directed by Thelma Baulderstone, in The Hut
    • Traveller Without Baggage, by Jean Anouilh, directed by Roy Leaney, in The Hut
    • The Circle, by W Somerset Maugham, directed by John Raggatt, in The Hut
    • Cradle Song, by G Martinez Sierra, directed by Barbara Howard, in The Hut
    • Alcestis, by Euripides, directed by Brian Coghlan, in The Hut

    1953

    • Juno and the Paycock, by Sean O'Casey, directed by Thelma Baulderstone, in The Hut
    • The Cocktail Party, by TS Eliot, directed by Derek Van Abbé, in The Hut
    • Fireworks in the Morning, by Alex Symons, directed by Barbara Howard, in The Hut
    • Three Ballets, Joanne Priest (Choreographer), in The Hut
    • It Depends What You Mean, by James Bridie, directed by Roy Leaney, in The Hut

    1952

    • Hamlet, by William Shakespeare, directed by Colin Ballantyne, in The Hut
    • Antigone, by Jean Anouilh, directed by Thelma Baulderstone, in The Hut
    • Fame and The Poet, by Lord Dunsany, directed by Elizabeth Campbell; A Phoenix Too Frequent, by Christopher Fry, directed by Francis Flannagan; and The Proposal, by Anton Chekhov, directed by Roy Leaney, in The Hut
    • The Unknown Warrior, by Paul Raynal, directed by Thelma Baulderstone, in The Hut

    1951

    • The Life and Death of Tom Thumb, by Henry Fielding, directed by Roy Leaney, in The Hut
    • The Sacrifice of Abraham, a miracle play directed by Nicos Dimitracopoulos, in The Hut
    • Candida, by GN Shaw, directed by Roy Leaney, in The Hut
    • The House of Bernarda Alba, by G Garcia Lorca, directed by Frank Bailey, in The Hut

    1950

    • Captain Banner, by George Preedy, directed by Patricia Hackett, in The Hut
    • The Glass Menagerie, by Tennessee Williams, directed by Thelma Baulderstone, in The Hut
    • Alexander and Campaspe, by John Lyly, directed by Brian Elliott and Enid Lewes, in The Hut
    • Night Must Fall, by Emlyn Williams, directed by Margery Irving, in The Hut
    • The Miser, by Molière, directed by Jonathan Davies and Iris Hart, in The Hut
    • 27 Wagons Full of CottonAuto-Da-FeThe Lady of Larkspur Lotion and This Property is Condemned, by Tennessee Williams, directed by Colin Ballantyne, in The Hut
  • 1940s

    1949

    • The Knight of the Burning Pestle, by Francis Beaumont and John Fletcher, directed by Iris Hart, in The Hut
    • Thinking Makes It So, by Luigi Pirandello, directed by Thelma Baulderstone, in The Hut
    • Legend, by Patricia Hubett, directed by Patricia Hackett, in The Hut
    • An Inspector Calls, by JB Priestley, directed by Thelma Baulderstone, in The Hut
    • Aglavaine and Selysette, by Maurice Maeterlinck, directed by Patricia Hackett, in The Hut
    • Our Town, by Thornton Wilder, directed by Frank Bailey, in The Hut
    • Cosí fan Tutte, by Mozart, directed by Frank Lasslett, in The Hut
    • The Glove, by WO Somin, directed by Iris Thomas, in The Hut

    1948

    • Shadow and Substance, by Paul Vincent Carroll, directed by Frank Johnston, in The Hut
    • The Provok'd Wife, by John Vanbrugh, directed by CB de Boehme, in The Hut
    • Juno and The Paycock, by Sean O'Casey, directed by Thelma Baulderstone, in The Hut
    • The Old Ladies, by Rodney Ackland, directed by Patricia Hackett, in The Hut
    • I Have Been Here Before, by JB Priestley, directed by Frank Johnston, in The Hut
    • The Women Have Their Way, by Serafin and Joaquin Alvarez Quintero, directed by Iris Thomas, in The Hut
    • The Rape of Lucrece, by André Obey, directed by Kester Berwick, in The Hut
    • The Medea, by Euripides, directed by Patricia Hackett, in The Hut

    1947

    • L'Enfant Prodigue, by Claude Debussy, directed by Jean Cook and Patricia Hackett, in The Hut
    • Hansel and Gretel, by Humperdinck, directed by Barbara Howard, in The Hut
    • The Cherry Orchard, by Anton Chekhov, directed by Colin Ballantyne, in The Hut
    • The Countess Cathleen, by WB Yeats, directed by Patricia Hackett, in The Hut
    • The Circle of Chalk, by James Laver, directed by Elizabeth Wells and Robert Donaldson, in The Hut
    • Dancing Through Court and Country, Joanne Priest (Choreographer), in The Hut
    • Thunder Rock, by Robert Ardrey, directed by Thelma Baulderstone, in The Hut
    • Who Killed Me, by Lucien Chantel; Fame and The Poet, by Lord Dunsany; and Aria da Capo, by Edna St Vincent Mellay, all directed by Kester Berwick, in The Hut
    • Before Breakfast, by Eugene O'Neill, directed by Colin Ballantyne, in The Hut
    • The Man with the Flower in His Mouth, by Luigi Pirandello, directed by Colin Ballantyne; and The Workhouse Ward, by Lady Gregory, directed by Thelma Baulderstone, in The Hut
    • Dido and Aeneas, by Purcell, directed by Barbara Howard, in The Hut

    1946

    • A Midsummer Night's Dream, by William Shakespeare, directed by Thelma Baulderstone, in The Hut
    • Personal Relations, by Laurence Housman, directed by Barbara Howard, in The Hut
    • The Man With A Load Of Mischief, by Ashley Dukes, directed by Robert Donaldson, in The Hut
    • Volpone or The Fox, by Ben Jonson, directed by Colin Ballantyne, in The Hut
    • Fete Galante, by Francis Flannagan, directed by Francis Flannagan, in The Hut
    • The Beautiful One, by TB Morris, directed by Patricia Hackett, in The Hut
    • Swirling Madame, by Denys Ariel and André Obey, directed by Kester Berwick, in The Hut

    1945

    • Twelfth Night, by William Shakespeare, directed by Colin Ballantyne, in The Hut
    • They Came to a City, by JB Priestley, directed by Thelma Baulderstone, in The Hut
    • The Motherly and Auspicious, by Maurice Collis, directed by Patricia Hackett, in The Hut
    • The Stronger, by August Strindberg, directed by Kester Berwick; The Gaol Gate, by Lady Gregory, directed by Thelma Baulderstone; The Bear, by Anton Chekhov, directed by FH Day, in The Hut
    • The Marriage of Figaro, by Mozart, directed by Richard Watson and Barbara Howard, in The Hut
    • And So To Bed, by JB Fagan, directed by Patricia Hackett, in The Hut

    1944

    • The Petrified Forest, by Robert Sherwood, directed by Frank Day, in The Hut
    • Renaissance Night and Gild the Mask Again, by TB Morris, directed by Patricia Hackett; The Pot of Broth, by WB Yeats, directed by Roma Williams, in The Hut
    • Evening for Young Folk, directed by Kester Berwick and Brian Elliott, in The Hut
    • A Hundred Years Old, by Serafin and Joaquin Alvarez Quintero, directed by Barbara Howard, in The Hut
    • The Letter Box, by Winifred Jones, directed by Enid Brown; Phipps, by Stanley Houghton, directed by Jess Davis; A Matter of Husbands, by Franz Molnar, directed by Sidney A Downie; Bronze Lady and Crystal Gentleman, by Henri Duvernois, directed by Elizabeth Campbell, in The Hut
    • Morning Sacrifice, by Dymphna Cusack, directed by Thelma Baulderstone, in The Hut

    1943

    • The Medea, by Euripides, directed by Patricia Hackett, in The Hut
    • Divertissements and Ballets, directed by Joanne Priest, in The Hut
    • The Tragedy of Tragedies, or The Life and Death of Tom Thumb the Great, by Henry Fielding, directed by Roma Williams, in The Hut
    • Daybreak, by Catherine Shepherd, directed by Arthur Davies, in The Hut
    • L'Invitation au Voyage, by Jean-Jacques Bernard, directed by Frank Johnston, in The Hut
    • Stories in Dance and Verse, directed by Joanne Priest and Patricia Hackett, in The Hut

    1942

    • Variations in Verse, directed by Patricia Hackett, in The Hut

    1941

    • Martine, by Jean-Jaques Bernard, directed by Barbara Howard, in The Hut
    • When the Whirlwind Blows, by Essex Dane, directed by Elizabeth Campbell; Nicodemus, by Joe Corrie, directed by Barbara Howard, in The Hut
    • An Evening of Song and Dance, in The Hut
    • The Lady from Alfaqueque, by Serafin and Joaquin Alvarez Quintero, directed by Clive Carey, in The Hut
    • Life of Chopin (Ballet), Joseph Siebert (Choreographer), in The Hut
    • The Cornish Mystery of the Three Maries and the Gardener, directed by Tony Riddell; Everyman, directed by Brian Elliott. in The Hut
    • A Room in The Tower, by Hugh Stewart, directed by Edgar Wise; Women at War, by Edward Percy, directed by Barbara Howard, in The Hut

    1940

    • The Theatre Guild Ballet Group, Joseph Siebert (Choreographer), in The Hut
    • The Old Lady Shows her Medals, by James Barrie, directed by Charles Garnier-Bradley; The Man Born to be Hanged, by Richard Hughes, directed by Frank Bailey; The Proposal, by Anton Chekhov, directed by Clive Carey, in The Hut
    • Harlequin, The Flute (Ballet), music by JS Bach, Joseph Siebert (Choreographer), in The Hut
    • Dido and Aeneas, music by Purcell, directed by Clive Carey, John Horner (Musical Director), in The Hut
    • Trifles, by Susan Glaspell, directed by Frank Johnston; The Fatal Rubber, by Maurice Baring, directed by Roxy Byrne; The Words upon the Window-Pane, by WB Yeats, directed by Brian Elliott; The Lover, by G Martinez Sierra, directed by Frank Johnston, in The Hut.
    • Murder in The Cathedral, by TS Eliot, directed by Frank Willoughby, in The Hut
  • 1930s

    1939

    • Gammer Gurtons Nedle, by John Bridges, directed by Frank Johnston, in The Hut
    • The Drawback, by Maurice Baring, directed by Elizabeth Campbell; Weatherwise, by Noel Coward, directed by E Ronald Corney; and Marpessa, by Stephen Phillips, directed by Hilda Oldfield, in The Hut.
    • An Evening of Ballet, Joseph Siebert, Zell Sanders and Walter Desborough (Choreographers), in The Hut
    • Six Characters in Search of an Author, by Luigi Pirandello, directed by Frank Johnston, in The Hut

    1938

    • Fame and the Poet, by Lord Dunsany, directed by Mary Donnell; Prelude and Fugue, by Clifford Bax, directed by Roxy Sims; The Dark Lady of The Sonnets, by GB Shaw, directed by Keith Pullman, in The Hut
    • The Coming of Christ, by John Masefield, directed by Heather Gell and Frank Johnston, in The Hut
    • Joint Owners in Spain, by Alice Brown; Epiphany (Song), by Goethe; Literature and the Stage (Lecturette) by Mary Harris; and Tchintya (Ballet), by Ravel, in The Hut