Student Representatives

Below is a list of where your voice is being represented at the University of Adelaide.

  • Academic Board

    Appointed via YouX

    • Zeyang Aiden Wang 

    For more information visit the Academic Board

  • University Council

    Appointed via Elections

  • University Education Committee (UEC)

    Appointed by SRC President

    • One currently enrolled undergraduate student representative – Vacant
    • One currently enrolled postgraduate coursework student representative – Vacant
  • Academic Program Entry and Approval Committee (APAEC)

    Appointed by SRC President

    • One currently enrolled undergraduate student representative – Vacant
    • One currently enrolled postgraduate coursework student representative – Vacant
  • Admissions Committee

    Appointed by SRC President 

    • One currently enrolled undergraduate student representative – Vacant
    • One currently enrolled postgraduate coursework student representative – Vacant
  • Graduate Scholarships Committee

    Nominated by YouX

    • One currently enrolled postgraduate research student representative – Vacant
  • Research Education and Development Committee

    Nomination by YouX; or appointed by the Pro Vice-Chancellor (Researcher Education and Development) and Dean of Graduate Studies, if no nomination is received

    • One currently enrolled postgraduate research student – Vacant
  • Quality Enhancement Committee

    Nominated by YouX 

    • One currently enrolled student – Vacant
  • Student Representative Council (SRC)

    Appointed via Elections 

    Refer to YouX

    Position Name
    President Vacant
    General Secretary Aiden Zeyang Wang
    Education Officer Briana Symonds-Manne
    Welfare Officer Xenon Lane
    Womens Officer Valeria Caceres Galvez
    Queer Officer Sage Jupe
    Disability Officer Alex Bastiras
    Environment Officer Domin Joseph
    Social Justice Officer Alex Bastiras
    Ethno-Cultural Officer Ashraf Bin Abdul Halim
    Post Grad Officer (HDR) Nix Herriot
    Post Grad Officer (Coursework) Lashhanth Dhevaraju
    Mature Officer Jake Ford
    Rural Officer Olivia Aston
    International Student Officer Akshay Agarwal
    Waite Campus Officer Jocelyn (Yiyan) Zhang
    Roseworthy Campus Officer Lani Bushnell
    Aboriginal and Torres Strait Islander Officer  
    General Councillor Briana Symonds-Manne
    General Councillor Alec Tedesco
    General Councillor Yang Zhang
    General Councillor Afser Hussain
    General Councillor Binu Arundi Rajasuriya
  • Student Engagement Committee (SEC)

    Appointed based on roles held with Faculty Board and YouX and 8 roles made available to all students 

    Direct Appoint:

    YouX President

    SRC President

    Waite Representative – SRC

    Roseworthy Representative - SRC

    AU Sport Representative

    1x Faculty Board Rep HMS – UG or PG 

    1x Faculty Board Rep ABLE – UG or PG

    1x Faculty Board Rep SET– UG or PG

    1x Club President

Arts, Business, Law and Economics (ABLE) Faculty

Unless otherwise stated, Student Representative roles are currently recruited through an expression of interest process to each cohort, each year.

  • ABLE Faculty Board

    • Undergraduate representative - Saahib Singh Panesar
    • Postgraduate representative - Palaniappan Balasubramanian
  • Adelaide Law School

    • One current enrolled Undergraduate student representative - Vacant
    • One current enrolled Postgraduate student representative - Vacant
  • Business School Ambassadors

    • One current enrolled Undergraduate student representative - Vacant
    • One current enrolled Postgraduate student representative - Vacant
  • Conservatorium Board

    • PHD in Elder Conservatorium - Alexander Mader 
    • Master of Music (Perf & Pedagogy) - Yong Huey Teoh
  • Conservatorium Learning & Teaching Committee

    • One current enrolled Undergraduate student representative - Vacant
    • One current enrolled Postgraduate student representative - Vacant
  • Conservatorium Research Committee

    • One current enrolled Undergraduate student representative - Vacant
    • One current enrolled Postgraduate student representative – Vacant
  • Conservatorium Student-Staff Consultative Committee

    • Undergraduate student representative - Vacant
    • Postgraduate student representative - Vacant
  • Dept of Anthropology & Development Studies

    • One current enrolled Undergraduate student representative – Vacant (multiple roles available)
    • One current enrolled Postgraduate student representative - Vacant (multiple roles available)
  • Dept of Asian Studies

    • One current enrolled Undergraduate student representative - Vacant
    • One current enrolled Postgraduate student representative - Vacant
  • Dept of Geography, Environment & Population

    • One current enrolled Undergraduate student representative - Vacant
    • One current enrolled Postgraduate student representative - Vacant
  • Dept of Politics & International Relations

    • One current enrolled Undergraduate student representative - Vacant
    • One current enrolled Postgraduate student representative - Vacant
  • Dept of Sociology, Criminology & Gender Studies

    • One current enrolled Undergraduate student representative - Vacant
    • One current enrolled Postgraduate student representative - Vacant
  • Respectful Ligertwood Committee

    • The President of the Adelaide University Law Student Society (AULSS) – Bachelor of Law - Bryan Jia-En Lau
    • A First Year representative of the Adelaide University Law Student Society (AULSS) –Bachelor of Arts (Advance) with a Bachelor of Law Laila Dinan 
    • Student Representatives: 
      • Ahalya Kamineni – Bachelor of Law
      • Wajan Abumustafa – Bachelor of Law with a Bachelor of International Relations
      • Xavier Fitzpatrick – Bachelor of Arts with a Bachelor of Law
      • Michelle Hall – Bachelor of Law
      • Melchora (Bobbie) Mabilog – Bachelor of Law
  • School of Economics and Public Policy

    • One current enrolled Undergraduate student representative - Vacant
    • One current enrolled Postgraduate student representative - Vacant
  • School of Education Board

    • Bachelor of Teaching Abbye Koza
    • Master of Teaching – Madeline Parks and Georgina Bowden
    • Higher Degree Research – Saadia Adnan
  • School of Education Learning and Teaching

    • Bachelor of Teaching Abbye Koza
    • Master of Teaching – Madeline Parks and Georgina Bowden
  • School of Humanities

    • One current enrolled Undergraduate student representative - Vacant
    • One current enrolled Postgraduate student representative - Vacant

Health and Medical Sciences (HMS) Faculty

Student Representative roles are currently directly appointment by Academics and Faculty staff, for each cohort, each year.

  • HMS Faculty Board

    • Undergraduate representative - Bao Linh Dang
    • Postgraduate representative - Anna Kalamkarian
  • Adelaide Dental School Learning and Teaching Committee

    • A minimum of 2 and maximum of 4 Undergraduate Student Representatives (1-2 year position after EOI, ideally representing both the Bachelor of Dental Surgery and Bachelor of Oral Health Programs.)
  • Adelaide Medical School Learning and Teaching Committee

    • Student Representative: Adelaide Medical Student Society Vice President
  • Adelaide Nursing School (ANS) Learning and Teaching Committee

    • Current enrolled student representative (Undergraduate or Postgraduate)
  • Allied Health Science and Practice School Learning and Teaching Committee

    Bachelor of Occupational Therapy (Honours)
    Year 1

    • Angelina Yu – Bachelor of Occupational Therapy (Honours)
    • Daniella Minniti – Bachelor of Occupational Therapy (Honours)

    Year 2

    • Olivia Stein – Bachelor of Occupational Therapy (Honours)
    • Natasha Leck – Bachelor of Occupational Therapy (Honours)

    Year 3

    • Sophie Wilksch – Bachelor of Occupational Therapy (Honours)
    • Yansy Cheuk – Bachelor of Occupational Therapy (Honours)

     

    Bachelor of Speech Pathology (Honours)
    Year 1

    • Achsa Binu George – Bachelor of Speech Pathology (Honours)
    • Amelie Sams – Bachelor of Speech Pathology (Honours)

    Year 2

    • Amber Whitburn – Bachelor of Speech Pathology (Honours)
    • Jodie Pinaroc – Bachelor of Speech Pathology (Honours)

    Year 3

    • Rosalinda Perri – Bachelor of Speech Pathology (Honours)
    • Lauren Boeyen – Bachelor of Speech Pathology (Honours)

     

    Bachelor of Physiotherapy (Honours)
    Year 1

    • Kate Martin – Bachelor of Physiotherapy (Honours)
    • Mia Griffiths– Bachelor of Physiotherapy (Honours)

    Year 2

    • Duncan Wong – Bachelor of Physiotherapy (Honours)
    • Zhi En (Gabriel) Lim – Bachelor of Physiotherapy (Honours)

    Year 3

    • Meenakshi Pramod Nair – Bachelor of Physiotherapy (Honours)
    • Nicole Ly – Bachelor of Physiotherapy (Honours)
  • HMS Learning and Teaching Committee

    • Kate Martin – Bachelor of Physiotherapy (Honours)
    • Meenakshi Pramod Nair – Bachelor of Physiotherapy (Honours)
  • Psychology School Learning and Teaching Committee

    • Tanya Seslija - Bachelor of Psychology (Advanced) (Honours)
    • Alex Palazov - Bachelor of Psychological Science
    • Wayne McCosh - Bachelor of Psychology (Advanced) (Honours)
    • Indianna Elliott - Bachelor of Psychological Science
    • Laura Kennedy - Bachelor of Psychological Science
  • Student Consultative Committee (SCC)

    • Student representatives allocated to Learning and Teaching Committees
  • School of Public Health

    • Ashley Young – Bachelor of Psychological Science student
    • Yuyang (Bobby) Lin – Master of Public Health
    • Juliet Koikai, a1895768 – Master of Public Health
  • School of Biomedicine

    • Isabella Jenke - Bachelor of Health and Medical Sciences
    • Sabiha Ahmed - Bachelor of Health and Medical Sciences (Advanced)

Science, Engineering and Technology (SET) Faculty

Unless otherwise stated, Student Representative roles are currently recruited through an expression of interest process to each cohort, each year.

  • SET Faculty Board

    • Undergraduate representative - Thanh Tram Bui
    • Postgraduate representative - Liangwei Zheng
    • School of Animal and Vet Sciences - Kimberly Handley
    • School of Agriculture, Food and Wine - Miffy Purslow
    • School of Architecture and Civil Engineering - Brooklyn Hassold
    • School of Biological Sciences - Dylan McPeake
    • School of Chemical Engineering - Chye Yi Leow
    • School of Computer and Mathematical Sciences - Anthony O’Dea
    • School of Electrical and Mechanical Engineering - Sophie Heath
    • School of Physics, Chemistry and Earth Sciences - Jayden Squire
  • School of Agriculture, Food and Wine Student Staff Liaison Committee

    • Bachelor of Agricultural Sciences - Stephanie Jade Lokan
    • Bachelor of Agricultural Sciences - Aiyana Anne Poe
    • One current enrolled Postgraduate student representative - Vacant 
  • School of Animal and Veterinary Sciences Student Staff Learning Committee

    • Bachelor of Animal Behaviour - Vacant
    • Doctor of Veterinary Medicine - Marina Emogene Martin Smith 
    • Bachelor of Veterinary Technology- Alex Keen
    • Bachelor of Animal Science - Vacant
    • Bachelor of Science (Veterinary Bioscience) - Vacant
  • School of Architecture and Civil Engineering

    • Dylan Cooper Fuller – Bachelor of Engineering (Honours) (Architecture & Structural)
    • Phuoc Trung Hieu Jim Hugh Nguyen - Bachelor of Engineering (Honours) (Civil)
    • Alice Caitlin Miller – Bachelor of Engineering (Honours) (Environmental)
    • Angela Areglo Manaclay - Bachelor of Engineering (Honours) (Civil)
    • Jafar Huang – Master of Architecture
  • School of Biological Sciences

    • Currently no student representatives
  • School of Chemical Engineering

    • One current enrolled Undergraduate student representative - Vacant
    • One current enrolled Postgraduate student representative - Vacant
  • School of Computer and Mathematical Sciences

    • One current enrolled Undergraduate student representative - Vacant
    • One current enrolled Postgraduate student representative - Vacant
  • School of Electrical and Mechanical Engineering

    Electrical Engineering

    Year 1 

    • Peter William Jackson  – Bachelor of Engineering (Honours) (Electrical & Electronic)
    • Hoi Yan Leung – Bachelor of Engineering (Honours) (Electrical & Electronic) with Bachelor of Science 
    • Steven John Wade – Bachelor of Engineering (Honours) (Electrical & Electronic)

    Year 2

    • Caleb Jordy Rodgers – Bachelor of Engineering (Honours) (Electrical & Electronic) with Bachelor of Computer and Mathematical Science
    • Isabelle Margaret Colby – Bachelor of Engineering (Honours) (Electrical & Electronic) with Bachelor of Science
    • Valen Mitchell Kostich – Bachelor of Engineering (Honours) (Electrical & Electronic) with Bachelor of Computer and Mathematical Science

    Year 3

    • Taylor Kim – Bachelor of Engineering (Honours) (Electrical & Electronic) with Bachelor of Computer and Mathematical Science

    Year 4

    • Jabez Reuben Bullas - Bachelor of Engineering (Honours)
    • Jack Thomas Lee - Bachelor of Engineering (Honours)
    • Brayden Walsh – Bachelor of Engineering (Honours) (Electrical & Electronic) with Bachelor of Computer and Mathematical Science
    • Chenchu (Charlie) Ma – Master of Engineering (Electronic)

    Mechanical Engineering 

    Year 1 

    • Benjamin Michelsen – Bachelor of Engineering (Honours) (Mechanical)
    • Josiah Santos – Bachelor of Engineering (Honours) (Mechanical) with Bachelor of Computer and Mathematical Science
    • Kshitij Ravi – Bachelor of Engineering (Honours) (Mechanical) with Bachelor of Finance and Banking

    Year 2 

    • Gabriela Coelho – Bachelor of Engineering (Honours) (Mechanical) with Bachelor of Science
    • Heather McCormick – Bachelor of Engineering (Honours) (Mechanical) with Bachelor of Science
    • Luka Visentin – Bachelor of Engineering (Honours) (Mechanical)
    • Cooper Whitbread – Bachelor of Engineering (Honours) (Mechanical) with Bachelor of Computer and Mathematical Science

    Year 4/5

    • Rachel Tang – Bachelor of Engineering (Honours) (Mechanical) with Bachelor of Science
    • Clement Jestin – Master of Engineering (Mechanical)
    • Ravin Madurawe – Master of Engineering (Mechatronic)
    • Anith Sees Pallath  - Master of Engineering (Mechatronic)
    • Nishant Shaju  - Master of Engineering (Mechanical)
    • Yi Yang – Master of Engineering (Mechatronic)
  • School of Physics, Chemistry and Earth Science

    • One current enrolled Undergraduate student representative - Vacant
    • One current enrolled Postgraduate student representative - Vacant
  • Electrical and Mechanical Engineering Higher Degree Research Committee

    • Chair - Patrick Bartley – PHD Electrical and Electronic Engineering
    • Vice Chair - Tamsa – PHD Electrical and Electronic Engineering
    • Treasurer - Anny (Hui Yan) Mok – PHD Mechanical Engineering
    • Social  events - Tahir Abbas – PHD Mechanical Engineering
    • Social events - Jack (Weicheng) Qian – Master Philosophy (Mechanical Engineering)

Ambassadors Programs you can get involved in

There are many other ways you can get involved at the University of Adelaide. Below is a list of our Ambassador Programs and their recruitment timing – check out MyImpact, the Volunteering Website and CareerHub during the months mentioned below to get involved! 

If you require further information, contact the Students as Partners Team

Program Recruitment timing More information?
Global IQ Connect   Global IQ Connect
PASS   Peer Assisted Study Sessions
Career & Employability Ambassadors December/January Positions Available | Volunteer
International Peer Mentors (IPMs) September Peer Mentor Program
Student Wellbeing Advisory Group September Student Wellbeing Advisory Group | Student Health and Wellbeing
Succeed@Adelaide October – December Succeed@Adelaide | Student Academic Skills & Support
Volunteering Program   Volunteer
Academic Integrity   Academic Integrity Ambassadors | Student Academic Skills & Support
Future Student Ambassadors October – January Student Ambassador Program
International Student Ambassador Volunteer TBC Speak to our International Ambassadors | Future Students
Adelaide Graduate Award    Adelaide Graduate Award